Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. Loe lisaks

Toidukäitlemine ja HACCP

Postitas myntgrupp 20.11.2015 0 Kommentaar(id) Artiklid,

Toitlustusasutuste ohutus ja hügieen

 

Kas Teie teate, miks toodetakse siniseid haavaplaastreid metallribadega? Oletame, et te avate pastakastme või purgisupi ning leiate sealt verest läbiimbunud plaastri või olete restoranis tellinud endale roa ning selles lebab ebamäärane ja läbinärimatu aine. Kui toiduvalmistaja on kasutanud tavalist haavaplaastrit (enamasti ihuvärvi või valge), siis see jääb toidu sees märkamatuks ning on suur tõenäosus, et sööja avastab selle alles toitu mäludes.

Selliste ja analoogsete olukordade vältimiseks on hügieeni- ja ohutusreeglite järgimine toiduainete käitlemises äärmiselt oluline. Ühtset ja detailset reeglistikku (nagu näiteks Esmaabikorraldus ettevõttes määrus, mis kehtib Eestis kõigile ettevõtetele) ei ole Eestis ega ka EL-is kehtestatud, kuid on mitmeid kvaliteedi kontrollsüsteeme, mida tuleks toidukäitlejatel järgida ja oma töökeskkonnas juurutada.

 

 

Mõned ametkonnad ja standardid

 

GFSI, Global Food Safety Initiative,  on globaalne toiduohutuse valdkonna ekspertidest koosnev kogu, mis arendab toiduohutuse standardeid ja meetode.

 

Lokaalse päritoluga, kuid nüüdseks rahvusvaheliselt tunnustatud standardid ja standardite väljaandjad:

 

IFS - "International Food Safety" - Saksamaal ja Prantsusmaal kehtiv Toiduohutuse standard, mis vastab GFSI standardile.
BRC - "British Retail Consortium" - Rahvuvahelisi toitlustusega, toiduainete ja toitude tootmisega seotud standardite väljaandja.
SQF - "Safety Quality Food" - Peamiselt USA's ja Põhja-Ameerikas aktsepteeritud kvaliteedistandard.

 

Ülaolevad standardid (nimekiri ei ole täielik) vastavad HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) toiduohutusplaanile, mis tuleb koostada igal ettevõttel ise, vastavalt oma riskidele ja toidukäitlemise protsessidele.

 


HACCP  on toiduohutuse riskihindamissüsteem, mille juurutamisel analüüsitakse tööprotsessis tekkivaid ohte ning seatakse kriitilise tähtsusega kontrollpunktid. Standard hõlmab protsesse nagu toiduainete valmistamine ja käitlemine, toidu valmistamine, serveerimine, pakendamine ning transport. Riskianalüüsi käigus selgitatakse välja kõik võimalikud toidusaaste riskid ja vastavalt sellele seatakse kontrollpunktid.
(HACCP toiduohutuse kontrollpunktid võiks jaotada näiteks valdkonnati: isiklik hügieen, toidu ettevalmistus, toidu hoiustamine (külm hoiustamine, soe hoiustamine, kuiv hoiustamine), pindade puhastamine ja hügieen, vahendite ja varustuse puhastamine ja hügieen, seadmete korrashoid ja puhastamine, prügi käitlemine, kahjurite kontroll, meeskonna koolitus ja ettevalmistus) (nimekiri võib erineda vastavalt ettevõttes toimuvatele käitlemisprotsessidele)

LAE ALLA NÄIDIS HACCP TOIDUOHUTUSE KONTROLLNIMEKIRJA ANALOOG
(tegemist on näitlikustamiseks mõeldud kontrollnimekirjaga, et illustreerida võimalikku detailsusastet riskide hindamisel ja kontrollimisel. Seda ei saa kasutada copy / paste viisil.)

HACCP sai alguse USA kosmoseprogrammidest, kuna kosmosemissioonil ei ole võimalik saastatud toitu tagasi tootjale saata ega asendada ning toidumürgitus võib väga kalli missiooni rikkidua ja see risk tuli välistada.

 


Kokkuvõtteks on HACCP näol tegemist ennetava ohutussüsteemiga, mille toiduainetega seotud ettevõtted ise peavad juurutama. Toiduohutus suureneb seda enam, mida enam riske on teadvustatud ja kontrollitud toidu valmistamise ja käitlemise protsessis.


 

Münt Grupp OÜ pakub HoReCa (Hotels, Restaurants, Cafe's) klientidele HACCP vastavusega esmaabitooteid, mis on kindel valik, kui soovite juurutada mõne ülaloleva standardi ja olla kindel, et Teie kliendid söövad alati kvaliteetset toitu ning võimalus toidumürgituseks on viidud miinimumini.

 

Meie valikus on igale HoReCa kliendile midagi

1. Sinised kummikindad    (Peale haava tekkimist ja selle katmist plaastri või sidemega tuleks ohutuseks veel ka kummikindaid kanda.
2. Sinised näpukummid nii tekstiilist kui kummist (Sõrmehaavad on kõige sagedasemad. Kasutage lisaks plaastrile ka sõrmekummi)
3. Sinised elastiksidemed  (Tugevamate verejooksude korral kasutage siniseid sidemeid)
4. Sinised sidumispakendid haavatampooniga (Kõige parem on laia haava sulgeda sidumispakendiga)
5. Sinised metallribaga plaastrid  (Sinised plaastrid paistavad toidu seest välja ning metallriba aktiveerib teie metallidetektori)
6. Sinised põletusplaastrid (Väiksemate kohtpõletuste korral kasutage sinist põletusplaastrit ning kui Teil tuleb edasi töötada, siis kasutage ka kummikinnast.
7. Sinine iseendale kleepuv Soft Next side  - Mugav kasutada ja paigaldada, ei sisalda lateksit ega liimaineid. Püsib hästi ka määrdunud ja karvasel nahal)
8. Põletusgeel ja põletussidemeid (suuremate põletuste korral kasutage geeli ja põletussidemeid)
9. Plaastriautomaat (varguse, tolmu- ja niiskusekindel automaat, mida saab ühe käega kasutada)
10.Esmaabijaam köökidesse  (sisaldab kõike vajalikku esmaabi andmiseks köögis ja esmaabivahendite hügieeniliseks säilitamiseks)
11. Esmaabikomplektid köökidele erinevas suuruses ja konfiguratsioonis (Täielikult HACCP standardile ja HoReCa kliendile mõeldud komplektid)

HoReCa kliendid on siiski ettevõtted, mis peavad eelkõige järgima Eestis kehtivat määrust (https://www.riigiteataja.ee/akt/81146), ehk ettevõttele kehtivad vahendid peaksid asuma kõigile ligipääsetavas kohas ja HACCP vastavusega esmaabivahendid peaksid asuma ettevõtte köögis või tootmisüksuses vastavalt HACCP riskianalüüsile.

KÜSIGE PAKKUMIST JUBA TÄNA: info@myntgrupp.ee

 


Kasulikud lingid:
http://www.bmtrada.ee/brc-certification/globaalne-toiduohutuse-standard
http://www.greenclean.ee/index.php?page=194
http://www.tooelu.ee/et/Tookeskkond/tookeskkonna_korraldus/esmaabi-tookohal
http://www.tooelu.ee/UserFiles/Tookeskkonnajuhendid/Toitlustusettevotted_ja_baarid.pdf
http://safety-work.org/fileadmin/safety-work/documents/PDFs/HORECA/Vademecum%20HORECA%20English.pdf
http://www.isacert.com/beeldenbank/File/IFS_Food_V6_en%20april%202014.pdf
http://www.mygfsi.com/about-us/about-gfsi/what-is-gfsi.html
http://www.brisbane.qld.gov.au/sites/default/files/20140827_-_food_safety_checklist.pdf
http://blog.zenput.com/conducting-a-food-safety-audit-7-principles-of-haccp
http://www.safeeggs.com/foodservice/resources/haccp-resources

 

Kommenteeri

Loading...